Galeria

19 grudnia 2023 roku członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Semafor”, działającego w naszej szkole, wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Warszawy.

W programie znalazło się Muzeum Narodowe, w którym uczniowie zapoznali się z ekspozycjami stałymi, a dokładniej galeriami sztuki starożytnej, średniowiecznej, dawnej oraz XIX wieku. Właśnie ta ostatnia wzbudziła największe zaciekawienie – malarze XIX wieczni, tacy jak: Olga Boznańska, Józef Chełmoński i Jacek Malczewski przyciągnęli odbiorców do okrywania tajemnic ukrytych w osobach lub przedmiotach przedstawionych na obrazach. Największym uznaniem cieszyło się bezwzględne arcydzieło Jana Matejki pt. „Bitwa pod Grunwaldem”.

Kolejnym punktem wyjazdu był Zamek Królewski. Uczniowie zapoznali się z historią obiektu, zwiedzając tzw. trasą królewską. Udekorowane sale liczną sztukaterią, obrazami i meblami z epoki minionej wprawiały w podziw i uznanie dla rangi obiektu. Uczestnicy wycieczki w sposób szczególny zapoznali się z działalnością ostatniego Króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego, oraz obradami Sejmu Wielkiego z 1791 roku, który uchwalił Konstytucję 3 maja. Tu również uczniowie mogli zapoznać się z dziełami Jana Matejki, takimi jak: „Stefan Batory pod Pskowem”, „Rejtan – upadek Polski” czy „Konstytucja 3 maja 1791”.

Finalnie uczniowie wzięli udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym, który odbywa się corocznie na Placu Zamkowym. Świąteczne iluminacje wprowadziły uczniów w czas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

28 września członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Semafor” działającego w naszej szkole wybrali się z wizytą do Państwowego Muzeum na Majdanku. Uczniowie poznali historię powstania Obozu, warunki bytowe więźniów jak również zapoznali się z relacjami ocalałych z piekła Majdanka.

W poniedziałek i wtorek (19-20.06) członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Semafor” wybrali się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie oraz do Sandomierza. Pierwszego dnia uczniowie zdobyli najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę. Dotarli również na Łysą Górę, gdzie zwiedzili słynny Klasztor Oblatów. Drugiego dnia uczniowie zwiedzali Sandomierz, począwszy od Podziemnej Trasy Turystycznej, poprzez Katedrę, „Igielne ucho” oraz wąwozy św. Jakuba i Królowej Jadwigi. Finalnie młodzież znalazła się na szczycie Bramy Opatowskiej skąd podziwili panoramę Sandomierza i okolic.

Zapraszamy od września obecnych jak i przyszłych uczniów ZSTK do wstąpienia w szeregi SKKT. Członkostwo w kole zapewnia możliwość udziału w wycieczkach jak również integrację pomiędzy uczniami z różnych klas.

14 czerwca członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Semafor” wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Uroczystości rozpoczął wykład o niezwykłej historii Bolesława „Jasieńczyka” Burskiego — gorliwego patrioty, oficera Wojska Polskiego, żołnierza AK. Bolesław Burski trafił na Majdanek w styczniu 1943 roku, gdzie z czasem zaangażował się w działalność obozowego ruchu oporu.

Na zakończenie uczniowie złożyli kwiaty przy Pomniku Mauzoleum, oddając hołd ofiarom Majdanka wraz z żyjącymi byłymi więźniami Majdanka.

22 maja odbyła się wycieczka do Warszawy uczniów, którzy działają w Szkolnym Kole Krajoznawczo-Turystycznym „Semafor” w naszej szkole.  Była to pierwsza wycieczka z koła, które od tego roku wznowiło swoją działalność po 20 latach przerwy. Samo koło powstało rok po utworzenia ZSTK (d. Technikum Kolejowe). Obecnie w kole działają uczniowie ze wszystkich kierunków realizowanych w naszej szkole. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wstąpienia – kolejna wycieczka w czerwcu (19-20.06) w Góry Świętokrzyskie.

Podczas wycieczki odwiedziliśmy Stację Muzeum, gdzie obejrzeliśmy urządzenia sterowania ruchem i łącznością na kolei oraz zabytkowy wyłączony z użytku tabor kolejowy. Przewodnikami po Muzeum byli uczniowie z naszej szkoły: Szymon Chudkowski i Nikodem Czerniak, którzy pasjonują się tematyką kolejową. Następnie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie uczniowie mogli zapoznać się z historią Powstania jak również z pamiątkami i artefaktami, które były świadkami wydarzeń w 1944 roku w Warszawie. Finalnie uczniowie dotarli do Łazienek Królewskich, gdzie odbyła się gra terenowa. Uczniowie po otrzymaniu mapy mieli za zadanie odszukać wskazane punkty na mapie i dopasować do fotografii.